Hobby Forumz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ai venit Vizitator! Ultima ta vizita a fost . Ai postat de 1 de ori pe forum.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA

In jos 
5 participanți

FOLOSITOR?
DA
CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Vote_lcap83%CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Vote_rcap
 83% [ 10 ]
NU
CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Vote_lcap8%CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Vote_rcap
 8% [ 1 ]
AM DUBII! postez intrebari
CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Vote_lcap8%CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Vote_rcap
 8% [ 1 ]
Total voturi : 12
 

AutorMesaj
porcofon
ADMIN
ADMIN
porcofon


masculin Numarul mesajelor : 93
Varsta : 47
Location : bucuresti
Data de inscriere : 10/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyDum Ian 11, 2009 3:46 am

MENTIONEZ CA ORIGINALUL ACESTUI TUTORIAL IL PUTETI GASI AICI. Ceea ce postez este experienta mea vizavi de acest tutorial.

pasul 1. intr-o oala suficient de incapatoare puneti apa la fiert. cand apa da in clocot scufundati roata de pe care doriti sa extrageti causiucul.
* roata va pluti. pentru a o scufunda eu am folosit un cican. nu, nu i-am dat in cap cu el ci doar l-am asezat pete roata.
pasul 2. lasati sa fiarba cel putin 25 min (in original se spune 15. la mine dupa 15 era dezlipit doar ~40% din cauciuc)
pasul 3. scoateti roata din oala (nu cu mana!!!!!) si puneti-o sub un jet de apa rece (sau, daca aveti suficienta rabdare, asteptati pana se raceste).
pasul 4. apasati marginea cauciucului (atenti!!! la apa fierbinte din interior). partile care opun rezistenta prea mare nu le fortati. incercati sa dezlipiti cat mai mult posibil dar opriti-va daca oservati ca puteti aduce pagube cauciucului.
pasul 5. scoate-ti cauciucul de pe janta Very Happy
pasul 5.1. (aplicabil doar daca nu s-a reusit dezlipirea completa a cauciucului) completati apa din oala si reveniti la pasul 2. in cazul in care mai raman parti nedezlipite incercati sa le indepartati cu un cuter, cat mai fin posibil.

## metoda verificata si absolut functionala
## conform postului de unde m-am informat, aceasta metoda nu aduce nici un fel de modificari proprietatilor cauciucului sau jante, exceptie facand jentile cromate (aceasta informatie nu a fost inca veroificata. posibil sa apara defecte in timp din cauza modificarii materialelor).

VA ROG SA VOTATI POOL-ul! multumesc! Smile
Sus In jos
https://hobby.canadian-forum.com
costin.
GATE KEEPER
GATE KEEPER
costin.


masculin Numarul mesajelor : 38
Varsta : 31
Location : Brasov
Data de inscriere : 11/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyDum Ian 11, 2009 11:05 pm

Admin a scris:
MENTIONEZ CA ORIGINALUL ACESTUI TUTORIAL IL PUTETI GASI AICI. Ceea ce postez este experienta mea vizavi de acest tutorial.

pasul 1. intr-o oala suficient de incapatoare puneti apa la fiert. cand apa da in clocot scufundati roata de pe care doriti sa extrageti causiucul.
* roata va pluti. pentru a o scufunda eu am folosit un cican. nu, nu i-am dat in cap cu el ci doar l-am asezat pete roata.
pasul 2. lasati sa fiarba cel putin 25 min (in original se spune 15. la mine dupa 15 era dezlipit doar ~40% din cauciuc)
pasul 3. scoateti roata din oala (nu cu mana!!!!!) si puneti-o sub un jet de apa rece (sau, daca aveti suficienta rabdare, asteptati pana se raceste).
pasul 4. apasati marginea cauciucului (atenti!!! la apa fierbinte din interior). partile care opun rezistenta prea mare nu le fortati. incercati sa dezlipiti cat mai mult posibil dar opriti-va daca oservati ca puteti aduce pagube cauciucului.
pasul 5. scoate-ti cauciucul de pe janta Very Happy
pasul 5.1. (aplicabil doar daca nu s-a reusit dezlipirea completa a cauciucului) completati apa din oala si reveniti la pasul 2. in cazul in care mai raman parti nedezlipite incercati sa le indepartati cu un cuter, cat mai fin posibil.

## metoda verificata si absolut functionala
## conform postului de unde m-am informat, aceasta metoda nu aduce nici un fel de modificari proprietatilor cauciucului sau jante, exceptie facand jentile cromate (aceasta informatie nu a fost inca veroificata. posibil sa apara defecte in timp din cauza modificarii materialelor).

VA ROG SA VOTATI POOL-ul! multumesc! Smile

inca ceva
o metoda testata de mine
in loc sa fierbi roata poti baga roata in cuptor!!!
trebuie doar sa preincalzesti cuptorul la aprox. 350 de grade si sa bagi cauciucurile timp de 10 min
si astfel vei evita temp mari de la fierberea apei si vei elimina riscul de a te arde Very Happy Smile tongue
Sus In jos
http://www.masterkart.ro
porcofon
ADMIN
ADMIN
porcofon


masculin Numarul mesajelor : 93
Varsta : 47
Location : bucuresti
Data de inscriere : 10/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyDum Ian 11, 2009 11:42 pm

ura!!! good to know!
Sus In jos
https://hobby.canadian-forum.com
X-tra

X-tra


masculin Numarul mesajelor : 4
Varsta : 53
Location : Bucuresti BAaaaaaaaaaaaa !!!
Data de inscriere : 14/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyMier Ian 14, 2009 10:05 pm

Dar....eu nu am inteles ce urmariti sa salvati ??? janta sau cauciucul ??? in orice situatie foam-ul se va distruge iar dupa parerea mea si cauciucul isi pierde propietatile. Asa ca o facem pt janta
La varianta cu cuptorul nu stiu cine mai scapa Very Happy
Sus In jos
porcofon
ADMIN
ADMIN
porcofon


masculin Numarul mesajelor : 93
Varsta : 47
Location : bucuresti
Data de inscriere : 10/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyMier Ian 14, 2009 10:30 pm

varianta cuptor nu am probat
dar la varianta "ciorba" nu s-a distrus nimic
sunt absolut ok si janta si cauciucul si insertia
este posibil ca proprietatile cauciucului sa se fi dus... deocamdata insa nu este vizibil
daca voi constata asta voi posta si anunta acest lucru
eu am incercat asta pentru ca am luat doaua seturi de roti gata lipite iar un cauciuc era lipit invers (au profil in V)
altfel, utilitatea o vad doar daca vrei sa schimbi cauciucurile si sa pastrezi jantele
Sus In jos
https://hobby.canadian-forum.com
costin.
GATE KEEPER
GATE KEEPER
costin.


masculin Numarul mesajelor : 38
Varsta : 31
Location : Brasov
Data de inscriere : 11/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyMier Ian 14, 2009 11:07 pm

X-tra a scris:
Dar....eu nu am inteles ce urmariti sa salvati ??? janta sau cauciucul ??? in orice situatie foam-ul se va distruge iar dupa parerea mea si cauciucul isi pierde propietatile. Asa ca o facem pt janta
La varianta cu cuptorul nu stiu cine mai scapa Very Happy

in varianta cuptorul nu se va intampla nimic nici cu cauciucu nici cu roata
cauciucul nu va pati nimic pt ca nu exista procesul de fierbere prin care ar fi trebuit sa se inmoaie cauciucul pt ca intra apa in compozitie.
la cuptor nu se va intampla decat sa se topeasca lipiciul care e pe janta si astfel si roata si janta vor scapa intacte...si cauciucul isi va pastra proprietatile...am testat si intradevar la varianta cu fiertul cauciucul se inmoaie dar nu atat de mult incat sa nu mai poata fi folosit
Sus In jos
http://www.masterkart.ro
porcofon
ADMIN
ADMIN
porcofon


masculin Numarul mesajelor : 93
Varsta : 47
Location : bucuresti
Data de inscriere : 10/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyJoi Ian 15, 2009 12:07 am

cauciucul la care am aplicat eu aceasta metoda este destul de dur. este cauciuc de iarna sau noroi. nu am observat sa fie mai moale decat celelalte 3.
acum, exista posibilitatea ca acest tip de cauciu sa nu se fi inmuiat datorita densitatii marite...
cu prima ocazie voi testa si metoda ta, costin.
Sus In jos
https://hobby.canadian-forum.com
mihnea22

mihnea22


masculin Numarul mesajelor : 8
Varsta : 48
Location : bucuresti
Data de inscriere : 13/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyJoi Ian 15, 2009 1:23 am

Da interesant.....

Mihnea
Sus In jos
http://www.cooltoys.ro
bigpig

bigpig


masculin Numarul mesajelor : 4
Varsta : 47
Location : BUCHAREST
Data de inscriere : 11/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyJoi Ian 15, 2009 1:35 am

@ mihnea22 interesanta aprecierea ta dar nu inteleg rostul postului

am inteles de la costin ca prin fierbere cauciucul poate prinde apa si se poate inmuia, dar prin introducerea lui in cuptor nu capata efectul de imbatranire, fiind supus unor temperaturi foarte mari?
Sus In jos
costin.
GATE KEEPER
GATE KEEPER
costin.


masculin Numarul mesajelor : 38
Varsta : 31
Location : Brasov
Data de inscriere : 11/01/2009

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA EmptyJoi Ian 15, 2009 5:17 pm

CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA 264469
bigpig a scris:
@ mihnea22 interesanta aprecierea ta dar nu inteleg rostul postului

am inteles de la costin ca prin fierbere cauciucul poate prinde apa si se poate inmuia, dar prin introducerea lui in cuptor nu capata efectul de imbatranire, fiind supus unor temperaturi foarte mari?

ba da capata efect de imbatranire dar deobicei cand vrei sa schimbi un cauciuc il faci ca sa pui unul nou....daca nu vrei sa strici proprietatile cauciucului iei frumos niste spray de carburator si dai pe unde e lipit cauciucu de janta si te apuci sa decojesti lipiciu: Razz king
Sus In jos
http://www.masterkart.ro
Continut sponsorizat





CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty
MesajSubiect: Re: CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA   CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA Empty

Sus In jos
 
CUM SA DEZLIPESTI CAUCIUCUL DE PE JANTA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hobby Forumz :: AUTOMODELISM :: HOW TO...-
Mergi direct la: