Hobby Forumz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Bine ai venit Vizitator! Ultima ta vizita a fost Joi Ian 01, 1970. Ai postat de 1 de ori pe forum.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice)

In jos 
2 participanți

Va este de ajutor?
1. Da!
Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Vote_lcap100%Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Vote_rcap
 100% [ 7 ]
2. O prostie!
Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Vote_lcap0%Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Vote_rcap
 0% [ 0 ]
3. Nu inteleg... postez in forum.
Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Vote_lcap0%Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Total voturi : 7
 

AutorMesaj
porcofon
ADMIN
ADMIN
porcofon


masculin Numarul mesajelor : 93
Varsta : 47
Location : bucuresti
Data de inscriere : 10/01/2009

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Empty
MesajSubiect: Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice)   Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) EmptyMier Ian 14, 2009 11:58 pm

O data cu venirea iernii trebuie sa ne pregatim automobilul pentru conditiile climatice spcifice. De ce? Pentru ca apa si componentele electronice sunt ca si cainele si pisica. Uramnd sfaturile colegilor de suferinta am reusit sa pastrez autmobilul intr-o forma ok, singurele avarii aparute fiind de ordin mecanic, avarii aproape imposibil de evitat. Asadar, din sfaturi si indelungi lecturari pe net am decis sa scriu acest "how to..."" potrivit sezonului.
Cele tri componente care trebuiesc protejate sunt ESC-ul, servo-ul (in cazul in care nu sunt waterproof) si receverul.
Pentru servo am vazut ca se foloseste etansarea cu ajutorul siliconului. Nu recomand deoarece, in cazul in care se barbieresc rotile din angrenaj, va fi aproape imposibil sa le schimbati.
Metoda aleasa de mine este inchiderea in baloane. Simplu si eficient.
Ce aveti nevoie? Trei baloane rotunde, cativa soricei, si banda izolatoare pentru cabluri electrice

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Pregat10

Primul va fi receverul.
Cum procedam?
Se taie gura balonului pentru a usura introducerea componentei in interior. Crestati usor varful balonului pentru a scoate antena. Cu doua degete tineti gura balonului deschisa si introduceti receverul in el. Nu uitati sa dati jos cristalul inainte de aceasta operatiune. Apoi, rulati balonul cat sa aveti acces la conectorul cristalului si montati-l la loc. Mai faceti dou crestaturi pentru prinderile receverului (daca e cazul)

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Pregat11

Urmatoare componenta este servoul.
introduceti servoul in balon, cu firul spre gura acestuia. Apoi crestai balonul pentru e lasa liber pinionul servoului. Si patru mici crestaturi trebuiesc facute pentru prindere.

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Pregat12

"Sigilati" gura balonului cu soricei.
Cea de-a treia componenta este ESC-ul.
Datorita dimensiunii este ceva mai dificil de introdus dar merge. Asadar introduceti ESC-ul in balon si inchideti gura balonului cu soricei. Faceti crestaturile mnecesare pentru prinderi.

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Pregat13

Pasul urmator este remontarea componentelor pe automodel si cuplarea lor. Dupa acest pas, inchideti si gura balonului de la recever cu soricei.

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Pregat14

Un lucru pe care nu l-am fasit discutat decat o singura data a fost izolarea conectorilor motorului si a conectorului bateriei.
Mi s-a parut buna ideea deoarece in cazul scoaterii modelului pe zapada, aceasta poate scurtcircuita atat bateria cat si motorul. Componenta direct afectata fiin ESC-ul.
Aici intervine banda izolatoare de care vorbeam la inceput.
Izolati atat mufa ESC-ului cat si pe cea a acumulatorilor si aveti grija sa nu uitati rola acasa cand iesiti "la joaca". Dati o infasurare/doua si pe imbinarea mufelor (paza buna...)

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Pregat15

Conectorii motorului, in cazul in care sunt expusi, este bine sa ii infasurati pentru a nu se crea scurt la acumularea zapezii.

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Motor_11

Si cu asta aveti automodelul gata de alergat in zapada sau vreme umeda fara frica de a se "praji" vreuna din componente.

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Pregat16

Va rog sa votati! Prin voturile dumneavoastra ne dam seama daca scriem cu folos sau nu.
Multumim!
Sus In jos
https://hobby.canadian-forum.com
amd

amd


masculin Numarul mesajelor : 10
Varsta : 32
Location : bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2009

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Empty
MesajSubiect: Re: Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice)   Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) EmptyVin Ian 23, 2009 9:39 pm

-o idee ar mai fii izolarea cu silicon sanitar ( cel putin ESC-ul ) deoarece el se incalzeste si pt a-si putea face racirea trebuie sa aiba contact cu aerul- parerea mea
-la receptor merge foarte bine izolarea cu balon deoarece nu se incalzeste
-izolarea servoului cu acel balon e cam aceeasi treaba cu el neizolat deoarece nu il poti face etans si apa o sa patrunda pe la ax

mai asteptam si alte idei

bafta
Sus In jos
porcofon
ADMIN
ADMIN
porcofon


masculin Numarul mesajelor : 93
Varsta : 47
Location : bucuresti
Data de inscriere : 10/01/2009

Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Empty
MesajSubiect: Re: Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice)   Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) EmptyVin Ian 23, 2009 9:48 pm

la temperaturile de acum nu cred ca ai de ce sa iti mai faci probleme de inclzire.
ideea cu siliconul e foarte ok dar nu functioneaza la toate esc-urile. la al meu, spre exemplu (traxxas xl-1) nu merge deoarece am orificiile de reglare a punctului neutru si a proportionalitatii... pe vreme mai calda eu am montat un ventilator peste balonul esc-ului si nu am avut probleme de incalzire.
despre servo ce sa zic... balonul il inchide suficient de mult incat sa nu patrunda mai mult de o picatura, doua. asta in ideea in care automodelistul nu are pretentia ca aceasta izolare sa faca fata submersiei totale a automodelului...
tutorialul se cheama "Pregatiri de iarna/vreme umeda" nici decum "transformarea automodelului in submarin" lol!
Sus In jos
https://hobby.canadian-forum.com
Continut sponsorizat





Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Empty
MesajSubiect: Re: Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice)   Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice) Empty

Sus In jos
 
Pregatiri de iarna/vreme umeda (electrice)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hobby Forumz :: AUTOMODELISM :: HOW TO...-
Mergi direct la: